Avaleht Kunst Kunstioksjon HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Kahekõne Andres Winteri meremaali ainetel
HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Kahekõne Andres Winteri meremaali ainetel

HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Kahekõne Andres Winteri meremaali ainetel

Andrew Winter. Purjekas merel 1920-1940. õli, lõuend, papil 30.5 x 41 cm
Andrew Winter. Purjekas merel
1920-1940. õli, lõuend, papil 30.5 x 41 cm

Haus Galerii sügisoksjon toob kunstipubliku ette üle poolesaja väärika teose nii meie moodsa kunsti klassikast kui ka Eesti kunsti varasemast perioodist. Mõned neist annavad edasi kodumaa ilu, teistel kujutatu on Maarjamaa juurtega kunstnikel silme ette jäänud võõrsil. Välis-Eesti kunstniku Andres Jüri Winteri ehk Andrew Winteri (1892 – 1958) õlimaal “Purjekas merel”, mis on valminud 1920-1930. aastatel, võiks galerii näitusel esile kutsuda alljärgneva kahekõne.

Tegevuspaik: Üks kesklinna kunstigalerii
Tegelased: Klient (A), Galerist (B)

A: “Andrew Winter? Kes see on?”
B: “Andrew Winter oli tegelikult sünni poolest Andres Winter. Sindist pärit.”
A: “Sidneyst?”
B: “Ei – ei, Sindist, sealt Pärnu lähedalt. Aga tema elusaatus oli väga huvitav, on teil aega, ma võin rääkida.”
A: “Jaa, palun.”
B: “Ta sündis 1892, lõpetas Sindis kooli ja töötas sealsamas kalevivabrikus mõnda aega. 1914. aastal aga läks ta koos ühe sõbraga Riiga, et laeva peal tööd saada, aga I ilmasõda tuli peale ja nii oli ta paar aastat Briti vägede koosseisus ja ta sai ikka sel ajal kõvasti laevadega sõita. 1921. aastal jõudis, selleks ajaks juba Andrew, otsaga New Yorki ja oli selle aja peale ka Ameerika kodakondne, sest oli aastaid töötanud Ameerika laevadel pootsmanina ning siis astus ta ka New Yorgi kunstiakadeemiasse, mille lõpetas väga edukalt.”
A: “Laeva pealt kunstikooli? Kust see küll tuli?”
B: “Joonistamine oli Andres Winteri armastatuim tegevus ja lemmikõppeaine koolis juba Sindis elades, lihtsalt polnud võimalusi ennast selles arendada ja koolitada, aga nagu näha, ei kadunud see soov ja unistus maailmamerd seilates kusagile. Peale kooli lõppu jätkus tema tegevus Ameerikas juba kunstnikuna, tal oli palju tellimusi, teda hindasid kõrgelt nii kliendid kui kriitikud. Reisida armastas ta endiselt, käis Pariisis, Roomas ja ka Eestis. Tema töid on kõigis olulisemates Ameerika kunstimuuseumides ja riigiasutustes. 1938. aastal sai temast Ameerika rahvusliku Kunstiakadeemia akadeemik. Aasta hiljem paigutati tema nimi juba nn kuulsuse müürile nende USA kodanike hulka, kes olid sündinud väljaspool Ameerikat, kuid toonud Ameerikale tuntust. Seda peeti erakordseks, kuidas Winter oli 15 aastaga meremehest akadeemikuks kerkinud.”
A: “See on tõesti erakordne. Mida ta II maailmasõja ajal tegi?”
B: “II maailmasõjas ta ei osalenud. 1940 kolis ta koos abikaasaga tillukesele Monhegani saarele, maalis seal, peamiselt merd, laevu ja tuletorne ja lahkus siitilmast 1958. aastal.”
A: “Ja selline tema lugu oligi?”
B: “Jah. Enam – vähem.”

30. oktoobril algusega kell 18.00 läheb Haus Galeriis aadressil Uus tänav 17, Bremeni käigus, enampakkumisele suurejooneline valik eesti nimekaimate autorite teoseid. Töödega saab galeriis tutvuda juba praegu.

Rohkem infot leiab Haus Galerii koduleheküljelt!

Järvi Pust

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga