Home Kunst Kunstioksjon HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Paul Liivaku “Rannamaastik” peegeldab tema lemmikmotiive
HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Paul Liivaku “Rannamaastik” peegeldab tema lemmikmotiive

HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Paul Liivaku “Rannamaastik” peegeldab tema lemmikmotiive

Paul Liivak. Rannamaastik 1928. akvarell vm 49.5 x 70 cm (raamitud)
Paul Liivak. Rannamaastik
1928. akvarell vm 49.5 x 70 cm (raamitud)

Haus Galerii sügisoksjonil kunstipubliku ette jõudvate suurepärast teoste hulgas leidub nii Eesti kunsti varasema ajastu kui uuema modernse kunsti loomingut.

Paul Liivaku akvarell “Rannamaastik” 1928. aastast on hetk tema meelisloomingust — kangekaelselt oma juurtega vaesesse pinnasesse klammerduv mänd, mille uhke võra sulab oma sinetuses taevaga üheks, on luuleline viide sellel maal elavatele inimestele.

Paul Liivak (1900 – 1942) elas küll lühikese elu, kuid jõudis selle jooksul teha palju Eesti kunstile olulisi asju. Justkui aimates, et tal on oma panuse andmiseks vähem aega kui teistel, astus ta Tallinna Kunsttööstuskooli juba 15-aastasena ja peale Pallase kunstikooli asutamist oli ta seal ka üks esimesi sisseastujaid. Oma õpinguaastatel kuulus ta ka kunstirühmitusse Vikerla, kelle teiste, ehk tuntumate liikmete hulgas olid veel Oskar Kallis, Balder Tomasberg ja Roman Haavamägi. 1930-ndatel aastatel sai temast tunnustatud graafik ja linoollõike üks esimesi viljelejaid. Tema elu lõppes kahjuks ülekohtuselt vara Leningradi blokaadis.

Kunstnikuna kuulus Paul Liivaku “repertuaari” peale graafika ka akvarell. Graafikuna on ta välja andnud nii linool- kui ka puulõigete mapi, olnud mitmete raamatute illustraator ning selles tehnikas on tema käekiri olnud ekspressiivne ja nurgeline, teemadeks maaelu ja lihtsate tööinimeste toimetamised. Akvarellistina aga on nii tema kujutusviis kui ka teemad palju romantilisemad ja dekoratiivsemad. Eesti maastik on igal juhul tema lemmikmotiiviks, olgu need siis Lõuna-Eesti kuplid või Põhja-Eesti rannad ja liivikud – Eesti loodus oli tema jaoks ühtaegu lakooniline, ent võimas.

30. oktoobril algusega kell 18.00 läheb Haus Galeriis aadressil Uus tänav 17, Bremeni käigus, enampakkumisele suurejooneline valik Eesti nimekaimate kunstnike teoseid. Töödega saab galeriis tutvuda ka praegu.

Rohkem infot leiab Haus Galerii koduleheküljelt!

Järvi Pust

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *