1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. Kristo Enn Vaga: Eesti ja Taiwani sarnane geopoliitiline positsioon võimaldab tihendada majandussuhteid
Kristo Enn Vaga: Eesti ja Taiwani sarnane geopoliitiline positsioon võimaldab tihendada majandussuhteid

Kristo Enn Vaga: Eesti ja Taiwani sarnane geopoliitiline positsioon võimaldab tihendada majandussuhteid

Riigikogu Eesti-Taiwani toetusrühma kaheksaliikmeline delegatsioon külastas Taiwanit, et tugevdada suhteid, tutvuda ettevõtluskeskkonnaga ja arutada maailma julgeolekuolukorda.

Ajalooliselt suur Riigikogu delegatsioon kohtus visiidil mitmete kõrgete Taiwani esindajatega, sealhulgas Taiwani presidendi Tsai Ing-weniga, et vahetada infot globaalse julgeolekuolukorra kohta ning leida koostöökohti Eesti ja Taiwani vahel. “Taiwan on oma agressiivse naabri tõttu igapäevaselt meeletu surve all, aga siiski leiavad nad ressursse ja aega, et abistada Ukrainat nii rahaliselt kui ka humanitaarabiga. Samal ajal näeme, kuidas Hiina Rahvavabariik toetab igakülgselt Venemaa agressiooni. Sellest lähtuvalt on Eestil ainuõige valik tihendada suhteid demokraatliku Taiwaniga, et näidata meie väärtuspõhist diplomaatiat,” ütles delegatsiooni juht, toetusrühma esimees Kristo Enn Vaga.

Taiwan on oma agressiivse naabri tõttu igapäevaselt meeletu surve all, aga siiski leiavad nad ressursse ja aega, et abistada Ukrainat nii rahaliselt kui ka humanitaarabiga. Samal ajal näeme, kuidas Hiina Rahvavabariik toetab igakülgselt Venemaa agressiooni. Sellest lähtuvalt on Eestil ainuõige valik tihendada suhteid demokraatliku Taiwaniga, et näidata meie väärtuspõhist diplomaatiat.

Riigikogu liikmed keskendusid oma kohtumistel ka majandussuhete tihendamisele. “Meile kinnitati, et Taiwanil on suur huvi avada Tallinnas oma esindus, mis keskenduks Eesti tehnoloogiasektori ja Taiwani juhtiva kiibitööstuse koostööle. See on potentsiaalselt koostöövorm, mille läbi tuua lisandväärtust Eesti majandusse,” selgitas Vaga. Ta lisas, et füüsilisest kaugusest hoolimata on Taiwan ja Eesti sarnases olukorras, olles naabriks suurele agressorriigile. Riikidel on tema sõnul ühine väärtusruum ning teineteisemõistmine, eriti mis puudutab tehnoloogia arengut.

Taiwanil on suur huvi avada Tallinnas oma esindus, mis keskenduks Eesti tehnoloogiasektori ja Taiwani juhtiva kiibitööstuse koostööle.

Delegatsioon kohtus viiepäevasel visiidil parlamendi esimehe Han Kuo-yu ja aseesimehe Johnny Chiangi, erakondade juhtkondade, riikliku ravikindlustusseltsi, Majandusministeeriumi rahvusvaheliste investeeringute administratsiooni, Mandri-Hiina suhete komisjoni, asekaitseministri Po Horng-huei, rahvusliku teaduse ja tehnoloogia komisjoni, välisministri Joseph Wu, peaministri Chen Chien-jeni, Digiministeeriumi aseministri Herming Chiuehi, Hsinchu teaduspargi administratsiooni, inimõiguste voliniku Chen Chu ning kohalike desinformatsiooni vastu võitlevate MTÜdega. Külastati Valge terrori memoriaali ja Longshani templit.

  • Lisaks Vagale kuulusid Taiwanit külastavasse delegatsiooni toetusrühma liikmed Karmen Joller, Ester Karuse, Katrin Kuusemäe, Tõnis Lukas, Juku-Kalle Raid, Luisa Rõivas ja Jaak Valge. Toetusrühma esindajad kutsus visiidile mullu novembris Tallinnas käinud Taiwani välisminister.
  • Valitsus andis eelmise aasta novembris teada, et lubab Eestis avada Taipei mittediplomaatilise esinduse.
Head Uudised GoodNews