1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Kuhu kulub hoones energia? Eesti teadlaste loodud lahendus teab täpselt
Kuhu kulub hoones energia? Eesti teadlaste loodud lahendus teab täpselt

Kuhu kulub hoones energia? Eesti teadlaste loodud lahendus teab täpselt

Tallinna Tehnikaülikooli Targa Linna Tippkeskuses arendatud hoone Digiauditi lahendus arvutab kord kuus mõõdetud tarbimise põhjal hoone energiatõhususklassi, arvestades tegelikke ilmaolusid. Eesti ettevõte R8 Technologies viib nüüd targa lahenduse kinnisvaraomanikeni.

Foto: Freepik

“Hoonete energiasääst on kerkinud iga kinnisvaraomaniku prioriteediks ja kokkuhoiu kavandamisel on oluline saada ka ülevaade energiatarbimise hetkeseisust. Mõõtmise põhjal energiatõhususklassi arvutamine on selleks lihtsaim viis, mis annab hea üldpildi,” selgitas Digiauditi projekti juhtivteadlane Martin Thalfeldt.

Hoonete energiasääst on kerkinud iga kinnisvaraomaniku prioriteediks ja kokkuhoiu kavandamisel on oluline saada ka ülevaade energiatarbimise hetkeseisust.

Äsja alustati koostööd Eesti ettevõttega R8 Technologies, mille tehisintellektil põhinev tarkvaralahendus tagab energiatõhususe sadades hoonetes juba kahekümnes riigis. Nüüd hakkavad nad kasutama kogutavaid andmeid, et Digiauditi algoritmiga igakuiselt hinnata ka hoonete energiatõhususklassi.

Foto: Freepik

“R8 Technologies alustas koostööd targa linna tippkeskusega, et pakkuda oma klientidele vajalikke andmeid hoones parenduste tegemiseks. Need andmed põhinevad ka DigiAuditi algoritmidega määratud energiaklassil. Digiauditi abil saavad kinnisvaraomanikud teada hoonete reaalse energiatõhususklassi ja tõestada tarkade juhtimisalgoritmide tõhusust,” selgitas R8 Technologies juhatuse projektijuht Kristo Peerna.  

Arvutus toimub energiaarvestitest kogutud andmete põhjal automaatselt ja hoone omanik näeb, kuidas kasutusele võetud energiasäästu abinõud hakkavad mõjutama energiakasutust. Uute hoonete puhul saab teha võrdluse arvutusliku energiamärgisega ning vastavate arvestite olemasolul saab energiatõhususklassi arvutuses maha lahutada süsteemid, mis on lubatud arvutusest välja jätta. Tüüpiliselt on nendeks näiteks serverid, liftid, kuumköögid ja välisvalgustus, mis tihti tarbivad olulise osa energiast hoones ning need võivad näidata hoone enda energiatõhusust kehvemana, kui see tegelikult on.

Head Uudised GoodNews