1. Avaleht
  2. Tunnustus
  3. “LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024” laureaat on Madli Marje Gildemann
“LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024” laureaat on Madli Marje Gildemann

“LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024” laureaat on Madli Marje Gildemann

Selle aasta “LHV uue heliloomingu Au-tasu” anti Madli Marje Gildemannile teose “Nocrutnal Migrants” eest, mille ta kirjutas 2023. aastal. Preemia üleandmine toimus 28. aprillil Tartus Vanemuise kontserdimaja suures saalis festivali Balti ja Eesti Muusika Päevad raames.

Gildemanni teos “Nocturnal Migrants” on inspireeritud nähtusest, mis meelitab öösel valguse suunas liikuvaid linde tuletorni valguse poole. “Linnud kasutavad navigeerimiseks taevaseid märke, sarnaselt sellega, kuidas vanasti meremehed tähtede abil suundasid määrasid. Linnuparved lendavad justkui tähevalguse poole, kuid leiavad end hoopis silmipimestavast vaatemängust, kus tuleb kulutada elutähtsat energiat, mis ajab nad meeleheitest karjuma. See toob esile vastuolu turvalisuse ja orienteerumise vajaduste ning sageli saatuslikuks saava atraktsiooni vahel, mida võib tõlgendada ka metafoorina inimeste impulsiivsele ja kompulsiivsele käitumisele,” kirjeldas helilooja oma teost.

Gildemanni teos “Nocturnal Migrants” on inspireeritud nähtusest, mis meelitab öösel valguse suunas liikuvaid linde tuletorni valguse poole.

Eritunnustuse pälvis ka Liisa Hirschi teos “Maasooned” / Earth Veins torupilliorkestrile. Žürii esimees Märt-Matis Lill lisas, et selleaastane teoste valik oli ääretult rikas, mitmekülgne, isikupärane ja kunstiliselt kõrgetasemeline. Võidutöö haaras oma tugeva poeetilise nägemuse ning huvitava ja lummava kõlamaailmaga. Teosel on kindlasti ka aluline rahvusvaheline mõõde ja potentsiaal saada uuesti mängitud.

Võidutöö haaras oma tugeva poeetilise nägemuse ning huvitava ja lummava kõlamaailmaga.

LHV ja Eesti Muusika Päevad alustasid tunnustuse jagamisega aastal 2016. Konkursi eesmärk on tõmmata tähelepanu silmapaistvatele Eesti heliloojatele, kelle looming väärib rahvusvahelist tunnustust. Laureaat saab auhinnaks 6000 eurot ja klaasikunstnik Mare Saare trofee.

Konkursi eesmärk on tõmmata tähelepanu silmapaistvatele Eesti heliloojatele, kelle looming väärib rahvusvahelist tunnustust.

  • Preemiale võisid kandidaate esitada nii üksikisikud, kollektiivid kui ka organisatsioonid. Konkursile laekus 42 helitööd 33 heliloojalt. Tänavu oli žürii koosseisus Märt-Matis Lill (Eesti Heliloojate Liit), Talvi Hunt (interpreet), Johanna Mängel (Klassikaraadio), Lodewijk van der Ree (dirigent) ja Ülo Krigul (helilooja, möödunud aasta laureaat). Varasematel aastatel on preemia pälvinud heliloojad Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Märt-Matis Lill, Rasmus Puur, Jüri Reinvere ja Ülo Krigul.
  • Eesti Muusika Päevad kestavad kuni 5. maini. Festivali programm on festivali kodulehel. Kontserdid on osaliselt jälgitavad veebis EMP TV vahendusel ja Klassikaraadios. Balti ja Eesti Muusika Päevad on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
  • “LHV uue heliloomingu Au-tasu” korraldaja on Eesti Heliloojate Liit. Konkursi partnerid on Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR.
  • Preemiafondi toetab LHV.
Head Uudised GoodNews