1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. President Alar Karis kohtumisel Islandi presidendiga: meil on hästi meeles Islandi toetus meie iseseisvuse taastamisel
President Alar Karis kohtumisel Islandi presidendiga: meil on hästi meeles Islandi toetus meie iseseisvuse taastamisel

President Alar Karis kohtumisel Islandi presidendiga: meil on hästi meeles Islandi toetus meie iseseisvuse taastamisel

„Nüüdseks kuuluvad kõik Põhja- ja Balti riigid NATOsse, mis annab võimaluse arutada avatult ning võrdsetel alustel julgeoleku- ja kaitsepoliitika teemasid,“ ütles president Alar Karis kohtumisel Islandi presidendi Guðni Thorlacius Jóhannessoniga. „Meil tuleb veelgi tugevdada piirkondlikku julgeoleku- ja kaitsekoostööd ja suurendada survet Venemaale, et nad agressiooni lõpetaksid.“

Meil tuleb veelgi tugevdada piirkondlikku julgeoleku- ja kaitsekoostööd ja suurendada survet Venemaale, et nad agressiooni lõpetaksid.

„Eesti ja Island on väga lähedased sõbrad, liitlased ja mõttekaaslased. Meil on hästi meeles Islandi toetus meie iseseisvuse taastamisel,“ ütles president Alar Karis. „Islandi ja Eesti vaheline pikaaegne partnerlus kultuurivallas ja tugevad isiklikud kontaktid kultuuriringkondade vahel on aidanud kaasa kultuurikoostööle, mis hiljuti tõi meile mõlemale olulise auhinna – Euroopa parima dokumentaalfilmi tiitli filmile „Savvusanna sõsarad“, oleme selle üle väga uhked.“

Eesti ja Island on väga lähedased sõbrad, liitlased ja mõttekaaslased. Meil on hästi meeles Islandi toetus meie iseseisvuse taastamisel.

„Elades agressiivse naabri kõrval, hindame kõrgelt Islandi panust Balti piirkonna kollektiivkaitsesse,“ ütles president Karis. „Venemaa ohjeldamiseks on vaja sujuv liitlaste vaheline koostöö igal tasandil.“

Rääkides Ukrainas toimuvast ja agressiooniga kaasnevast ütles president Karis, et peame jätkama toetust ukrainlastele. „Islandi panus on siin märkimisväärne ja hea näide sellest, kuidas abistamiseks kasutatakse kõiki võimalusi,“ ütles Eesti riigipea.

„Meie julgeoleku jaoks on kõige tähtsam kindlustada Ukraina võit lahinguväljal ning Ukraina tulevik NATOs ja Euroopa Liidus,“ ütles president Karis.

Meie julgeoleku jaoks on kõige tähtsam kindlustada Ukraina võit lahinguväljal ning Ukraina tulevik NATOs ja Euroopa Liidus.

NATO Washingtoni tippkohtumist silmas pidades tõi president Karis Eesti eesmärkidena esile tugeva toetuspaketi Ukrainale, keskendumise Venemaa ohule ning NATO kaitsepositsiooni tugevdamise meie piirkonnas. Ta avaldas heameelt, et Eesti ja Island jagavad neid eesmärke.

Kohtumisel vahetati mõtteid ka kliima, energeetika ja hübriidohtude teemadel. Eesti riigipea märkis, et Island on olnud Eestile eeskujuks taastuvenergia kasutamisel. Samuti on Islandi pidev tähelepanu Arktika ökosüsteemile andnud panuse mitte ainult kliimamuutuste alase teadlikkuse tõstmisel, vaid ka ideede ja koostööprojektide esitamisel parimate lahenduste leidmiseks Arktika kaitsmiseks. Samuti rääkisid presidendid olukorrast Gruusias.

Täna teevad Eesti ja Islandi president ühise ringkäigu Ida-Virumaal, külastades tarkvaraarendajaid koolitavat kooli kood/Jõhvi, Sinimägede Muuseumi Vaivaras, Narva linnust ja kaevandusmuuseumi Kohtla-Nõmmel. Presidendid kohtuvad Politsei- ja Piirivalveameti esindajatega.

Head Uudised GoodNews