Avaleht Haridus President andis keskkonnateadlikele haridusasutustele rohelise lipu märgise
President andis keskkonnateadlikele haridusasutustele rohelise lipu märgise

President andis keskkonnateadlikele haridusasutustele rohelise lipu märgise

„Roheliste lippude sõnum ja lipu väljateenimiseks tehtud pingutus on Eesti riigi edu ja püsimajäämise jaoks vältimatult oluline. Me vajame roheliselt mõtlevat noort põlvkonda, kes teeb ise ja valijana sunnib valituid tegema kõik, et meie keskkond oleks puhas, ökosüsteemid oleksid mitmekesised ja planeet enam ei soojeneks,“ ütles president Kersti Kaljulaid täna programmi “Roheline kool” tunnustusüritusel.

Riigipea sõnul on noored väga teadlikud ja põhjusega murelikud. „See, mis toimub täna, mõjutab nende tulevikku märksa rohkem kui meie oma. Meil, suurtel, tuleb olla murelik koos teiega – aga samal ajal tuleb meil oma elukogemuses, väljakutsetega toimetulemise tarkuses olla lastele ja noortele lootust ja indu andvad mõtte- ja tegudekaaslased. Nii saab juhtuda ka positiivset,“ lausus president, tuues näiteks karusloomafarmide keelustamise otsuse ja Eesti Energia plaani lõpetada põlevkivist elektri tootmine.

Riigipea sõnul on need viimased näited eelkõige märgid süsteemsetest muutustest – sellistest, millel tegelikult ongi kõige olulisem mõju kliimamuutuste pidurdamisele ja looduse hoidmisele. „Kuidas siis saab üldse panustada üks lasteaed või kool, olgu ta pingutusest lausa sini-heleroheline? Aga saab küll. Tänased lapsed on tulevased otsustajad ja mõjutajad, poliitikud ja ametnikud, ettevõtjad ja aktivistid. Juba neist eelmistest näidetest on aimata, kuidas teadmistest, julgusest ja järjepidevusest pakatavad noored nügivad täiskasvanuid just süsteemsete muutusteni,“ lisas president Kaljulaid.

Täna tunnustati Laupal edukalt “Rohelises koolis” osalenud õppeasutusi rohelise lipu keskkonnamärgisega. Sellel aastal jagati roheline lipp 56 õppeasutusele, kellest 27 said tunnustuse juba teist korda ja 15 kolmandat korda. President Kaljulaid andis programmi patroonina pidulikult lipu üle Laupa Põhikoolile.

“Roheline kool” on tuntuim ülemaailmne keskkonnaharidusprogramm õppeasutustele. Programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. Programm toob keskkonnasäästlikku mõtteviisi kooli või lasteaia tegemistesse ning seda süsteemselt ja terviklikult. Edukat programmis osalemist tõendab haridusasutusele omistatav ülemaailmselt tuntud ja tunnustatud roheline lipp.