1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Raimond Kaljulaid: liitlastel tuleb kokku leppida suuremates kaitsekulutustes
Raimond Kaljulaid: liitlastel tuleb kokku leppida suuremates kaitsekulutustes

Raimond Kaljulaid: liitlastel tuleb kokku leppida suuremates kaitsekulutustes

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Raimond Kaljulaid ütles kohtumisel Prantsusmaa Rahvusassamblee kaitsekomisjoni delegatsiooniga, et Eesti ja Prantsusmaa kaitsekoostöö on intensiivne ja väga hästi toimiv. Kaljulaid toonitas oma Prantsusmaa kolleegidele NATO riikide kaitsekulutuste suurendamise olulisust.

Foto: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei

Kaljulaid märkis, et praeguse julgeolekukeskkonna tõttu tuleb kaitseinvesteeringuid suurendada, et piisavalt kõrge valmidusega vägesid, sõjalisi võimeid ja varusid tagada. „Eesti on vastu võtmas Eesti julgeolekupoliitika aluseid, millega seatakse sihiks, et kaitsekulutused peavad olema vähemalt kolm protsenti sisemaisest kogutoodangust,“ lausus esimees. „Eesmärk võiks olla, et NATO tippkohtumisel Vilniuses lepitaks kokku suuremates kaitsekulutustes ja kollektiivkaitse tugevdamises. NATO liitlaste kaitsekulutused peaksid olema vähemalt 2,5 protsenti SKTst.“

Mõlemad pooled kinnitasid valmisolekut Ukrainat jätkuvalt igakülgselt toetada. „Ukraina võit sõltub suuresti meie toetusest – Prantsusmaa sõjaline abi Ukrainale on olnud eeskujuks teistele riikidele. Saame Ukrainat veelgi enam toetada ka survestades Venemaad majanduslikult, et agressoril poleks võimalik jõudu koguda uuteks rünnakuteks,“ kõneles Kaljulaid. „Ainult kaotus lahinguväljal viib Venemaani arusaamise, et sõdimisel pole mõtet.“

Kaljulaid tänas Prantsusmaa kolleege panuse eest Eesti ja Balti riikide julgeoleku tagamisse. Prantsusmaa on saatnud oma maaväeüksuse Tapale, osaleb NATO Balti õhuturbes ja panustab Eesti diviisi loomisesse.

Prantsusmaa Rahvusassamblee kaitsekomisjoni esimehe Thomas Gassilloud’, aseesimehe Jean-Louis Thiériot’ ja liikme Pierrick Berteloot’ga kohtusid riigikaitsekomisjoni esimees Raimond Kaljulaid ja aseesimees Leo Kunnas. Kohtumisel osales ka Prantsusmaa suursaadik Eestis Eric Lamouroux.

Head Uudised GoodNews