Home Märka Last Riigikogu esimees tervitas Eesti Mudel-Euroopa Parlamendi noori
Riigikogu esimees tervitas Eesti Mudel-Euroopa Parlamendi noori

Riigikogu esimees tervitas Eesti Mudel-Euroopa Parlamendi noori

Riigikogus toimub täna Eesti Mudel-Euroopa Parlamendi sessiooni üldkogu, mille avas riigikogu esimees Jüri Ratas, kes tuletas noortele meelde otsustajate rolli, olulisust ja vastutust.

Ratas meenutas Mudel-Euroopa parlamendi liikmetele, et 20. augustil tähistati riigikogu saalis 30 aasta möödumist Eesti iseseisvuse taastamisest. Tema sõnul on sümboolne, et noored peavad just siin täna istungit, et arutada Euroopa Liidu tuleviku küsimusi. „Eesti on kogu teie elu kuulunud Euroopa Liitu ja see on olnud edukas aeg igas mõttes,“ kõneles Ratas. „See on olnud rahuaeg, piirideta liikumise aeg, võimalus õppida, majandusel kasvada, tugevdada sidemeid kultuuris.“

„Teie olete tulevased otsustajad, teie õlgadel on väga suur roll,“ rõhutas Ratas. „Teie vastutus kasvab iga päevaga, mitte ainult oma valla või linna ja Eesti eest, aga ka Euroopas. See ei ole vastutus ainult Tallinna ja Eesti eest, aga see on vastutus 500 miljoni inimese ees.“

Riigikogu esimehe sõnul tuleb tänastel noortel juba õige pea otsustada, mis saab sisepõlemismootoriga sõidukitest, mis saab energeetikast, mis saab Ida-Virumaast. Lisaks kliima ja rohepöördega seotud küsimustele on olulised julgeolekut ja Euroopa Liidu tulevikku puudutavad küsimused.

„Kas te lubate oma valla territooriumile tuulikud püsti panna või millised peaksid olema Euroopa Liidu ja Venemaa suhted? See on väga tõsine ja vajalik arutelu,“ rääkis Ratas noorte ees seisvatest väljakutsetest. „Need on tõsised ja olulised küsimused. Soovin selleks teile palju jõudu, kompromissivalmidust ja palju edu!“ juhatas Ratas sisse Mudel-Euroopa tänase sessiooni.

Ratta sõnul on otsuste tegemisel oluline lähtuda nendest väärtustest, mille peale on Euroopa Liit ehitatud. Ta nimetas vabadust, demokraatiat, õigusriigi põhimõtteid, koostööd ja solidaarust.

Pärast pandeemiast tingitud vaheaastat toimub täna riigikogus taas juba 2003. aastast korraldatav Euroopa Parlamendi simulatsioon kooliõpilastele. 16. Eesti Mudel-Euroopa Parlamendi arutelu teemad on väga mitmekesised: alates rohepöördest kuni jalgpallini. Mõned noored pääsevad edasi rahvusvaheliste ja Läänemere maade Mudel-Euroopa parlamentide Eesti delegatsioonidesse.