1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. Riigikogu komisjonid Euroopa Ülemkogu eel: Ukraina ja Moldovaga liitumisläbirääkimiste alustamine on hädavajalik
Riigikogu komisjonid Euroopa Ülemkogu eel: Ukraina ja Moldovaga liitumisläbirääkimiste alustamine on hädavajalik

Riigikogu komisjonid Euroopa Ülemkogu eel: Ukraina ja Moldovaga liitumisläbirääkimiste alustamine on hädavajalik

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) ja väliskomisjon arutasid täna koos peaminister Kaja Kallasega Eesti seisukohti Euroopa Ülemkogul, kus Euroopa juhid sel nädalal muu hulgas otsustavad, kas alustada Ukraina ja Moldovaga liitumisläbirääkimisi.

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Liisa Pakosta sõnul peavad komisjonid Ukraina ja Moldovaga liitumiskõneluste alustamist väga vajalikuks. Ta avaldas heameelt, et ELAK jõudis Euroopa Liidu laienemise osas oma reedesel istungil üksmeelsele otsusele.

„Läbirääkimiste alustamine annab kindlust, et Euroopa peab oma lubadusi ja see motiveerib ka teisi riike liitumiseks vajalikke reforme tegema,“ osutas Pakosta. „Lisaks liitumiskõnelustele on oluline Ukraina sõjalist võitu igal võimalusel toetada, ka rahaliselt ning laskemoona ja muu relvastusega. Peame jätkama sanktsioonidega Venemaale ja Ukraina katkematu abistamisega Euroopa rahurahastust, samuti võtma kasutusele Venemaa külmutatud varad ning hankima ühiselt laskemoona.“

Väliskomisjoni aseesimees Henn Põlluaas märkis, et muu hulgas tuleb rääkida, kuidas Euroopa Liit ise laienemiseks valmis on, ning arutada, millised saavad olema Euroopa Liidu tööprotsessid, kui liikmesriike on rohkem.

Istungil viidati, et juba liitumisprotsess aitab riikidel teha reforme ja saada majanduslikult edukamaks. Toodi välja, Ukraina on suutnud reforme ellu viia isegi sõjatingimustes. Kinnitati, et Ukrainale allahindlusi ei tehta, kuid kui nad suudavad seitse ette antud kriteeriumi täita, siis on ootuspärane, et nendega alustatakse ka liitumisläbirääkimisi.

Ukraina ja Moldovaga liitumisläbirääkimiste alustamist arutatakse neljapäeval ja reedel Brüsselis Euroopa Ülemkogul, kus Eestit esindab peaminister Kaja Kallas. Ukraina ja Moldova kõrval on kohtumisel kõne all Gruusiale kandidaatriigi staatuse andmine ning Bosniaga ja Hertsegoviinaga liitumiskõneluste avamine, eeldusel, et riik vastab piisavalt nõutud tingimustele.

Head Uudised GoodNews