1. Avaleht
  2. Haridus
  3. TÄHTSAD NINAD I Algab üle-eestiline leiutamise teemaline tasuta haridusprogramm
TÄHTSAD NINAD I Algab üle-eestiline leiutamise teemaline tasuta haridusprogramm

TÄHTSAD NINAD I Algab üle-eestiline leiutamise teemaline tasuta haridusprogramm

Vivita leiutamislabori eestvedamisel algab üle-eestiline haridusprogramm, mis tutvustab koguperefilmi „Tähtsad ninad“ eeskujul leiutamise, prototüüpimise ja oma ideede esitlemise tööriistasid. Programmi tarbeks loodud õppematerjali saavad tasuta kasutusele võtta kõik õpetajad, õpilased ja teised huvilised üle Eesti.

Foto: kaader filmist

Vivita leiutamislabori asutaja Mari-Liis Lind lausus, et õppeprogramm „Ägedad prototüübid“ annab õpilastele ja õpetajatele oskused ja tööriistad, mis aitavad leida loovaid ideid, arendada neist leiutised ja prototüübid ning tutvustada oma ideid sihtrühmadele.

„Õppeprogrammi inspiratsioon tuli filmist „Tähtsad ninad“, kus peategelased Oliver ja Sass leiutasid ninakujulise prillihoidja, poiste klassiõed aga aknaklaasi, mis muudab värvi vastavalt õues olevale temperatuurile,“ rääkis Lind, kelle sõnul käib uudsete lahenduste leiutamine ja oma ideede disainimine kindlate töömeetodite alusel. „Leiutamislaboris oleme mitteformaalse hariduse raames viimased viis aastat tutvustanud lastele ja noortele, kuidas leida ideid, lükata käima ettevõtmisi ja lahendada suuri ühiskondlikke väljakutseid. Nüüd saame jagada seda kogemust ja nippe ka koolidega.“

Leiutamislaboris oleme mitteformaalse hariduse raames viimased viis aastat tutvustanud lastele ja noortele, kuidas leida ideid, lükata käima ettevõtmisi ja lahendada suuri ühiskondlikke väljakutseid.

Koolid saavad kasutusele võtta tasuta õppematerjali, mis aitab õpetajatel loovuskiirendi formaadis töötubasid ise läbi viia ning annab õpilastele lihtsasti kasutatavad tööriistad oma ideede väljatöötamiseks, testimiseks, prototüüpimiseks ja sihtrühmadele tutvustamiseks.

Õppematerjalid on tasuta kasutamiseks kättesaadavad kõikidele koolidele üle Eesti. 

Lisaks on õpilastel ja juhendajatel nii individuaalselt kui ka kogu klassiga võimalik võtta osa juhendatud töötubadest, mis toimuvad novembris ja detsembris erinevates linnades:

“Ägedad Prototüübid” töötoad said alguse Vivita Vista ideest prototüübini kiirendiprogrammist. See on 9.-15. aastastele noortele suunatud programm, kus osalejad saavad esmase kogemuse prototüüpimisest. Programmi raames on prototüübitud näiteks lahendus, mis aitab selgitada korruptsiooni olemust ja seda tuvastada; tehnoloogia, mis puhastab ookeani plastprügist ja lihtsustab prügi sorteerimist; masinad plastiku ümbertöötlemiseks; ideed, mis aitavad õpilastel paremini õppida, lahendada vanuritel üksilduse probleemi jms.

Töötubasid viivad läbi Vivita laste ja noorte loovuskiirendi mentorid, vabatahtlikena löövad kaasa JA Eesti õpilasfirmade vilistlased. Töötubades vaadatakse inspiratsiooniks noortest leiutajatest rääkivat filmi „Tähtsad ninad“, tutvustatakse leiutamise nippe ja luuakse prototüüpe. Õpetajatele mõeldud materjal selgitab juhendamise printsiipe ja juhendab mentoreid tagasiside andmisel.

Head Uudised GoodNews