Avaleht Keskkond Täna tähistatakse rahvusvahelist e-jäätmete päeva
Täna tähistatakse rahvusvahelist e-jäätmete päeva

Täna tähistatakse rahvusvahelist e-jäätmete päeva

14. oktoobril tähistatakse rahvusvaheliselt e-jäätmete päeva. E-Waste Day puhul viiakse rohkem kui 40 riigis läbi erinevaid tegevusi, pööramaks avalikkuse tähelepanu elektri- ja elektroonikajäätmete taasringlusesse võtu tähtsusele.

Arvatakse, et 2019. aastal tekib kogu planeedil 50 miljonit tonni e-jäätmeid. Maailmas taaskasutatakse igal aastal vaid viiendik e-jäätmetest. See tähendab, et aastas jõuab 40 miljonit tonni e-jäätmeid prügilatesse, põletustehastesse või müüakse riikidesse, kus puuduvad nõuetele vastavad käitlusvõimalused. Jäätmete ebaseadusliku saatmisega arenguriikidesse põhjustatakse tõsiseid tervise-, keskkonna- ja sotsiaalseid probleeme.

Isegi Euroopa Liidus, kus ollakse juhtival positsioonil e-jäätmete taaskasutamises, kogutakse ja võetakse ringlusesse ainult 35 protsenti e-jäätmeid.

„Oleme jõudmas Euroopa ringmajanduse edendamise uude etappi. Selleks on Euroopa Green New Deal ehk kokkulepe vähendamaks kasvuhoonegaaside tekkimist Euroopas, mille pakkus välja järgmine komisjoni president Ursula von der Leyen,” ütles Euroopa Liidu keskkonna-, merendus- ja kalandusvolinik Karmenu Vella.

Eestis tekib hinnanguliselt 9000 tonni e-jäätmeid aastas, millest 4000 tonni kogutakse jäätmejaamade ja kogumispunktide kaudu kokku ning valdav enamus neist ümbertöötlemisel tekkinud materjalidest läheb ringlusesse.

Umbes 5000 tonni liigub Eestis aastas muid teid pidi ja nende materjalide ringlussevõtu kohta tootjad kinnitust anda ei saa.

Mida saaks iga inimene teha selle ökoloogilise jalajälje vähendamiseks?

„Iga päev jääb Eestis suur hulk vanu kodumasinaid ja teisi elektroonikaseadmeid nõuetekohaselt kokku kogumata. Need ei jõua tootjate ega sertifitseeritud jäätmekäitlejate kätte,” sõnab tootjavastutusorganisatsiooni EES-Ringlus juhatuse liige Margus Vetsa. „Seega ei lähe need ka ringlusesse ja mittenõuetekohane käitlus suurendab meie kõigi ühist keskkonnakoormust.”

Nädal aega on skulptor Elo Liivi juhendamisel kerkinud Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku keskväljakul Eesti e-jäätmete Majakas, mis sümboliseerib Eestis ühe päeva jooksul tekkivat selliste jäätmete hulka: 25 tonni.

14. oktoobril kell 12 näidatakse Telliskivi Erinevate Tubade Klubis filmi “Welcome to Sodom”: Austria dokumentalistide Florian Weigensameri ja Christian Krönesi apokalüptilist reportaaži Ghana prügimäelt.

Eestis käivitas WEEE Forumi liige EES-Ringlus kuuajalise teabekampaania, millega kutsub kasutama Kuhuviia.ee keskkonda, et leida endale lähim koht e-jäätmete äraandmiseks.