1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Tartu targas linnaosas valmis esimene skulptuur
Tartu targas linnaosas valmis esimene skulptuur

Tartu targas linnaosas valmis esimene skulptuur

Tiigi 19 maja ette paigaldati septembri lõpus SmartEnCity projekti esimene skulptuur, Art Allmägi teos „Lihvitud teemant“.

SmartEnCity projekti jaoks loodud skulptuur on kunstniku sõnul inspireeritud projekti eesmärgist muuta hruštšovkad smartovkadeks. „Kasutades oskusi ja teadmisi tuuakse looduslikust teemandist välja vääriskivi potentsiaal – lihvides luuakse briljant. Vanade majade sisemise potentsiaali täiuseni viimine on ka SmartenCity üheks eesmärgiks,“ toob kunstnik välja seosed skulptuuri ja smartovkade vahel.

Skulptuuri „Lihvitud teemant“ põhikujundiks on graniidist valmistatud briljandi suurendatud standardlõige, mis asetseb geomeetrilisel roostevabadest torudest konstruktsioonil. Tiigi 19 kuraatori Evelin Zolotko sõnul on ta väga rõõmus, et seinamaalide hulka sai lõpuks ka üks skulptuur. „Art tegi ära tohutu suure ja raske töö,“ kiitis kuraator.

Eesti skulptor ja installatsioonikunstnik Art Allmägi (s. 1983) kuulub Tartu Kunstnike Liitu ning on lõpetanud skulptuuri eriala Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja omandanud magistrikraadi skulptuuri ja installatsiooni erialal Eesti Kunstiakadeemias. Skulptorina on Allmägi tuntud provotseerivate ja julgete taieste ja installatsioonide poolest, millest leiab tihti nii klassikalise skulptuuri kui kaasaegsemate, tehniliselt keeruliste elementide kombinatsioone.

SmartEnCity projekti elluviimisel tekib Tartu kesklinna tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa, kus nõukogudeaegsed kortermajad renoveeritakse liginullenergiahooneteks. Nutikas linnaosas kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises, korteritesse paigaldatakse targa kodu lahendused.

SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020. Projekt algas 2016. aasta veebruaris ning kestab 2021. aasta juulini.

Head Uudised GoodNews