1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Ugala trupp jagab eesti kirjanduse päeva puhul lugemissoovitusi
Ugala trupp jagab eesti kirjanduse päeva puhul lugemissoovitusi

Ugala trupp jagab eesti kirjanduse päeva puhul lugemissoovitusi

Täna tähistab Eesti esmakordselt eesti kirjanduse päeva ja seda lipupäevana. Eesti kirjanduse päevaga soovitakse väärtustada kirjanduse tüvitekste ning pöörata tähelepanu tänapäeva kirjandusele ja kirjanike rollile Eesti kultuuris ning ühiskonnas. Seda päeva tähistatakse ka Ugalas. Sel puhul jagavad oma lugemissoovitusi Ugala loominguline juht Tanel Jonas, dramaturg Liis Aedmaa ning lavastajad Andres Noormets, Taago Tubin ja Ringo Ramul.

Tanel Jonase raamatusoovitus: Jaak Urmeti „Andres, Pearu, Vargamäe. Tõde ja õigus päriselu“

“Kui te olete ihanud heita pilku tüviteksti lavatagusesse maailma, siis see on õige raamat. Saate teada, kes oli Vargamäe Andrese prototüüp ja kas Polla käis ka tegelikult teispere akende all kükitamas. Väga naksakas retk “Tõe ja õiguse” esimese osa reaalsest elust pärit algmaterjalide ja inimeste juurde,“ tutvustab ta.

Liis Aedmaa raamatusoovitus: Mihkel ja Tanel Tiksi „Ja kui teile siin ei meeldi…“

Liis Aedmaa soovitab lugemiseks teost, mida ta on ilmselt eesti kirjandusest kõige rohkem kordi uuesti kätte võtnud, läbi lugenud ja iga kord jälle pisarateni naerda saanud.
See romaan on 1980. aastate koolielust, mida iseloomustavad pidevad sekeldused rangete õpetajatega, pioneeriks olemine, ühiskasulik töö, punased pidupäevad ja absurdsed loosungid. Iseäranis soovita ta seda kõikidele tänapäeva lastele ja noortele, kui teid huvitab, milline nägi välja nende vanemate kooliaeg.

Andres Noormetsa raamatusoovitus: Martin Alguse „Paranemine“

Ta kirjeldab, et see on luuleraamat nagu romaan – väga rikas ja kujundlik tekst, mis kannab sügavusi ja tundeid, mida igapäevaselt jutuks ei võeta, millest võib olla ei räägitagi. Koos Martiniga vaadates näeb mõndagi uut siin ilmas, nii mõnigi vana asi keerab ette oma nähtamatu või varjuspüsinud poole. Tõeliselt teraapiline lugemiskogemus.

Taago Tubini raamatusoovitus: Mehis Heinsaare „Kadunud hõim“. 

Värske teos, milles Mehis Heinsaare maagiline jutustamisoskus on vormunud gootilike sugemetega õudusromaaniks. Peamiseks tegevuspaigaks Soomaa, mis peale selle romaani lugemist ilmselt kunagi enam endisena ei tundu. Kirjutatud pillava ja nauditava lopsakusega ja töötab nagu film.

Ringo Ramuli raamatusoovitus: Lilli Luuki „Kolhoosi miss“

Ringo Ramul nendib, et viimasel ajal on mitmelt poolt kosta olnud, et Eesti kirjandusmaastikule on saabunud uus tähelepanuväärne autor. Ta võttis kuulduste tuules tema eelmise aasta lõpus ilmunud novellikogu ette ja see lugemine oli väga haarav, elus, puudutav ja valus. Ta ütleb, et kuigi need maailmad on kohati ebamugavad ja armutud, on pärast neis käimist klaarim olla.

Head Uudised GoodNews