1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Veho Ülemiste esinduses saab tutvuda president Lennart Meri ametiautoga Mercedes-Benz SE 300 Lang
Veho Ülemiste esinduses saab tutvuda president Lennart Meri ametiautoga Mercedes-Benz SE 300 Lang

Veho Ülemiste esinduses saab tutvuda president Lennart Meri ametiautoga Mercedes-Benz SE 300 Lang

Koostöös Eesti sõjamuuseumiga eksponeeritakse alates 24. oktoobrist Veho Ülemiste esinduses president Lennart Meri ametiautot Mercedes-Benz SE 300 Lang – erilist sõidukit, millel on tähendusrikas osa Eesti riigi ajaloos.

2003. aastal andis Vabariigi Presidendi Kantselei president Meri Mercedese Kaitseliidule, kuid seal see enam sihipärast kasutust ei leidnudning 2023. aasta suvel jõudis auto Eesti sõjamuuseumi omandusse. Suveperioodil sõjamuuseumi hoovil eksponeeritud auto kolib talveks Veho esindusse sooja, kuid jääb ka seal endiselt kõigile huvilistele vaatamiseks kuni kevadeni.

„Presidendi kui Eesti riigikaitse kõrgeima juhi ametiauto on osa Eesti sõjaajaloost ja sõjamuuseumil on au olla selle järgmine omanik,” ütles Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill. „Auto oli pikalt seisnud, aga investeerisime selle kordategemisse ja on hea meel, et autol on talveks hoiukoht, kus see on jätkuvalt ka kõigile huvilistele vaadata.”

„Autot on järjepidevalt hooldatud Veho Mercedes-Benzi esindustes. Meie jaoks on presidendi S-klass omamoodi monument jätkusuutlikkusele – korrektselt teenindust väisavate autode elutsüklit on võimalik pikendada mitmekümnele aastale! Praegugi on presidendi ametlik auto suurepärases sõidukorras,” kommenteeris Veho ASi tegevjuht Keijo Kaasik.

Pikendatud kerega Mercedes-Benz on tehasest välja veerenud aastal 1992. Omaaegse tipptasemel luksuse ja tehnoloogia lipulaev S-klass sõitis president Meri teenistuses maha üle 300 000 kilomeetri.
Ametiautol on 3,2-liitrine R6 bensiinimootor võimsusega 170 kW ning müra summutavad topeltklaasidega pakettaknad ja elektriajamid aknaklaaside ja pagasiluugi liigutamiseks, mistõttu kaalub ta tavamudelist pisut rohkem.

President Meri ametiauto teenis riigipead rohkem kui kaheksa aastat, alates 1993. aasta juunist kuni ametiaja lõpuni oktoobris 2001. President istus harjumuspäraselt parempoolsel tagaistmel, kus ta ühelt kohtumiselt teisele tuhisedes tavaliselt tööd tegi. Lugemise ning kirjutamise jaoks oli tagaistme kohale paigaldatud lisavalgusti. Autosse oli kõnede tegemiseks integreeritud ka autotelefon, mille viiekilone korpus oli pagasiruumis ja võimas antenn katusel, salongi ulatus vaid kõnetoru. 1990-ndate lõpus paigutati autole ka GPS teekonna planeerimiseks: andur asus esiklaasil ja oli ühendatud kindalaekas asuva laptopiga, mis jooksutas Regio kaarditarkvara

  • 2023. aasta oktoobrist kuni 2024. aasta kevadeni eksponeeritakse autot Veho Ülemiste esinduses. Veho Ülemiste esindus on avatud tööpäevadel kl 8-18 ja laupäeviti 10-15.
Head Uudised GoodNews