1. Avaleht
  2. Loomad
  3. Viimased karusloomafarmid Norras sulgevad uksed
Viimased karusloomafarmid Norras sulgevad uksed

Viimased karusloomafarmid Norras sulgevad uksed

Norra karusloomakasvatajate assotsiatsiooni andmetel suletakse Norras kaks viimast karusloomafarmi jäädavalt 2023. aasta jaanuari lõpuks, mis tähendab, et karusloomatööstus lõpeb Norras kaks aastat enne seadusliku keelu jõustumist 2025. aastal.

Norra loomakaitseorganisatsiooni Dyrevernalliansen andmetel tegutses 2001. aastal Norras enam kui 1000 karusloomafarmi, kuid 2021. aasta alguseks oli neid alles vaid 80. Organisatsioon on alates 2001. aastast teinud lobitööd karusloomakasvatuse keelustamise nimel. 13. juunil 2019 võttis Norra parlament (Stortinget) vastu Norra Liberaalpartei algatatud karusloomakasvatuse keelustamise seaduse.

“Koos me lõpuks võitsime ja on imeline teada, et Norras ei sünni puurides ühtegi uut rebase- ega naaritsapoega,”  rõõmustas Dyrevernallianseni tegevjuht Anton Krag. “Dyrevernalliansen jätkab oma tööd nende loomade nimel, kes seda kõige enam vajavad. Meie järgmiseks eesmärgiks on karusnahatoodete Norrasse importimise keeld. Karusloomakasvatus on loomade suhtes julm, olenemata sellest, kus see toimub. Nüüd, mil Norras on tootmine lõpetatud, on sügavalt ebaeetiline, et jätkame toodete importi teiste riikide karusloomafarmidest,” ütles Krag.

Loomus õnnitleb Norrat ja kiidab Norra loomakaitsjate tööd. “Loomade eest seismine on raske töö ning suured võidud võtavad aega. Näha, et kunagine suurtegija karusloomafarmide maastikul on julma tööstuse minevikku jätmas, on äärmiselt motiveeriv tõenäoliselt kõikidele loomakaitsjatele. Vägev!” sõnas Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Muidugi oleme täiesti nõus, et karusloomafarmid peaksid olema keelustatud igal pool, mistõttu on oluline kaotada karusnahast tooted ka meie turult.”

Praegu on käimas üle-euroopaline kampaania “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mille eesmärk on keelustada nii karusloomafarmid kui ka karusnahkade ja karusnahast tehtud toodete müük kogu Euroopa Liidus. Kampaaniale on oma toetusallkirja andnud juba ligikaudu 1,35 miljonit Euroopa Liidu kodanikku, sh üle 3000 Eesti kodaniku.

Viimaste andmete kohaselt on Eestis alles vaid üks eraisik, kes kasvatab umbes 200 tšintšiljat karusnaha saamise eesmärgil. Karusloomade kasvatamine karusnaha saamise eesmärgil on Eestis keelustatud alates aasta 2026 jaanuarist.

Head Uudised GoodNews