Avaleht Kultuur EFK ja TKO uus album “Jõul” loob pühademeeleolu
EFK ja TKO uus album “Jõul” loob pühademeeleolu

EFK ja TKO uus album “Jõul” loob pühademeeleolu

Eesti Filharmoonia Kammerkoor salvestas Tallinna Kammerorkestri ja Tõnu Kaljustega Eesti publikule mõeldes eestikeelse albumi „Jõul“.

Nagu kirjutab ka Joosep Sang 10. detsembril arvustuses, on see suurepärane jõulurõõmu tooja tänavu: „Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja Tõnu Kaljuste värske album “Jõul” on otsast lõpuni eestikeelne ja helgemeelne, sobides oma meloodiarohkusega suurepäraselt kaamose peletuseks, jõulude ootuseks ja uue lootuseks.“

Plaadi idee lähtub Tõnu Kaljuste sõnul 1989. aastal koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga välja antud jõululaulude kassetist, millega kingiti sõpradele tookord killuke jõulumeeleolu. „Selle aasta albumiga pakume kuulata lisaks klassikalistele jõulukoraalidele ka eestikeelset „Pirita missat“. Seda albumit soovitan kuulata väga vaikse helitugevusega,“ ütleb Tõnu Kaljuste. Spetsiaalselt albumi jaoks valmis „Pirita missast“ uus versioon kammerkoorile, kammerorkestrile ja orelile. Algselt oli teos kirjutatud ühehäälsena Pirita kloostri jumalateenistuste tarbeks, Tõnu Kaljuste tellimusel sündinud kontsertversiooni koorile, orelile ja sümfooniaorkestrile esitati aga 2009. aasta Kreegi päevadel Haapsalu Toomkirikus.

Helilooja Margo Kõlari sõnul on „Pirita missa“ kirjutamise üks peamisi lähtekohti vabalt voolav sõna. „Eestikeelse tekstiversiooni koos julgustusega sellesse loovalt suhtuda sain Pirita kloostri vaimulikult Vello Salolt. Tema innustusel kirjutatud „Pirita missast“ sai alguse mahukam eestikeelse missamuusika projekt, mille kallal olen töötanud tänaseni ja ainest jätkuks enamakski kui elupäevi loota,“ selgitab Kõlar.

Üheks plaadi väljaandmise põhjuseks on aga kodumaise publiku nõudlus kvaliteetse jõulumuusika järele. Näiteks kõlavad plaadil eesti keeles sellised armastatud jõululaulud nagu „Oh kuusepuu“, „Üks roosike on tõusnud“, „Jõulukellad“ jpm.

CD-plaat on müügil EFK kodulehel, Coopi, Apollo ning Rahva Raamatu kauplusekettides ja e-poodides üle Eesti.

Sama kava tuleb ettekandele ka 12. detsembril Tallinna Jaani kirikus, kuhu on veel saadavad viimased piiratud pääsmed ja mille salvestab ka EFK hea partner Klassikaraadio. “Hoolime igaühe tervisest, mistõttu on kontserdipiletid saadaval vaid piiratud koguses ja palume külastajatel kanda maske. Avame uksed 30 minutit enne kontserdi algust,” ütlevad kontserdi korraldajad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Filharmoonia.