Avaleht Kunst Kunstioksjon HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Ado Vabbe toob tänasesse killukese Saksamaa eelmise sajandi maastikust!
HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Ado Vabbe toob tänasesse killukese Saksamaa eelmise sajandi maastikust!

HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Ado Vabbe toob tänasesse killukese Saksamaa eelmise sajandi maastikust!

Ado Vabbe „Maastik raudteesillaga“, 1912 – 13, akvarell
Ado Vabbe „Maastik raudteesillaga“, 1912 – 13, akvarell

Haus Galerii sügisoksjon toob kunstipubliku ette üle poolesaja suurepärase teose nii meie moodsa kunsti klassikast kui ka Eesti kunsti varasemast perioodist. Just möödunud sajandi alguse õpingud Münchenis jätsid tollase kunstiõpilase Ado Vabbe meeltesse sealse kauni maastiku, mille ta tundlikult akvarellidega üles maalis.

Ado Vabbe (1892 – 1961) on kunstnik, kellest peaks alustatama, kui kõneleme 20. sajandi moodsate kunstivoolude esinemisest Eestis. Eesti kunsti üks äkilisemaid ja endiselt tegutsevaid avangardiste Leonhard Lapin on öelnud, et “Vabbe oli vaieldamatult eesti avangardi isa”.  Ado Vabbe oli tulihingeline kunstiuuendaja nii oma loomingus kui ka kunstiinstitutsionaalses mõttes, oli ta ju tegev “Pallase” kunstikooli sünni juures ja ka selle kauaaegne õppejõud kuni vallandamiseni 1950. aastal, mil tema looming ja tegevus loeti nõukogude kunstiõppeasutusse sobimatuks.

Aga palju aastaid enne seda suundus noor Ado Vabbe Münchenisse, et õppida Anton Ažbe kunstikoolis (tema õpingud vältasid seal 1911 – 1913).  Seal võttis ta joonistustunde ja osales skulptuuriklassis, kuid “kõige rängemalt” mõjus talle seal kokkupuude maalikunstiga ja seal värskeid võrseid ajava ekspressionismiga. Räägitakse ka tema sõprusest Vassili Kandinskyga, kelle mõjusid võib leida tema varasemast loomingust.

Käesolevale oksjonile esitatud “Maastik raudteesillaga” on üks haruldasemaid Ado Vabbe pärandi hulgast, sest tema Müncheni perioodist pärinevaid töid on säilinud erakordselt vähe. Näeme Eestile mitteomaste mägede ja orgudega maastikku ning sellest täie hooga läbi kihutavat, enda ümber aurupilvi paiskavat rongi. Kui otsida kõikjalt märke ja tähendusi, siis võib siin vedada paralleeli ka kunstniku enda eluga, kus ka Ado Vabbe oli Eesti kunstielus see  vedur, kes vedas käima, andis hoogu ja tõi dünaamikat rahulikku ja staatilisse maastikku.

30. oktoobril algusega kell 18.00 läheb Haus Galeriis aadressil Uus tänav 17, Bremeni käigus, enampakkumisele suurejooneline valik siinsete nimekaimate autorite teoseid. Töödega saab galeriis tutvuda juba praegu.

Rohkem infot leiab Haus Galerii koduleheküljelt!

Järvi Pust

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga