1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. KOOS ON KERGEM I VAAB on kommunikatsiooniplatvorm, mis viib kokku meditsiinilise väljaõppega inimesed ja asutused, kes neid kriisi ajal vajavad
KOOS ON KERGEM I VAAB on kommunikatsiooniplatvorm, mis viib kokku meditsiinilise väljaõppega inimesed ja asutused, kes neid kriisi ajal vajavad

KOOS ON KERGEM I VAAB on kommunikatsiooniplatvorm, mis viib kokku meditsiinilise väljaõppega inimesed ja asutused, kes neid kriisi ajal vajavad

Koroonaviiruse tõkestamise häkatonil tuule tiibadesse saanud MTÜ VAAB (endise nimega Vanemuine) tegeleb vabatahtlike andmebaasi arendamise ja haldamisega, mis viib omavahel kokku professionaalsed vabatahtlikud ja abivajavad organisatsioonid. Täna on VAAB keskendunud meditsiiniväljaõppe või haridusega inimeste leidmisele, kes vajadusel saaksid aidata kohalikke tervishoiuasutusi.

Kriisisituatsioonid on näidanud, et keerulistel hetkedel on ametlikes tervisehoiuteenuseid osutavates institutsioonides puudu väljaõppe omandanud abikätest. Samuti puudub riigi tasandil andmebaas, mis koondaks kokku vastavate oskustega inimesi ning võimaldaks vajadusel neid eriolukordades kaasata. See pidurdab otsustavatel momentidel juhtide operatiivsust, kes peavad täiendavate abijõudude otsingule kulutama märkimisväärselt palju aega. Siin tulebki appi VAAB, mis teeb kriitilistel momentidel aeganõudva sõelumise juhtide eest ära.

VAABi andmebaasi halduri Neveli Niiti sõnul on tänast olukorda arvestades kiirelt meditsiinilise väljaõppega vabatahtlike leidmine kohtadesse, kus neid napib, kriitilise tähtsusega. “Eestis on tuhandeid meditsiiniväljaõppega inimesi, kuid abivajajatel ja tervishoiuasutustel ei ole nende kohta infot. VAAB kogub turvatud andmebaasi nimekirja inimestest, kellel on meditsiiniväljaõpe ja kes on valmis kriisi ajal võimaluse korral appi tulema. VAABi platvormil Platvormil vahendatakse nii vabatahtlikke üleskutseid kui ka tasulisi abipakkumisi,” selgitas Niit.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai sõnul on VAABist juba praegu päris palju kasu olnud. “VAABi kasutamise eelis on see, et juht hoiab kriisiolukorras kokku tohutu aja, mis muidu kuluks sobivate inimeste otsimise ja läbihelistamise peale. Kriitilisel hetkel, kus iga minut on arvel, saab ta tegeleda juba järgmiste pakiliste teemadega,” tõdes Kadai.

Täna on VAABi platvormiga liitunud üle 800 inimese, kelle seas on umbes 250 arsti, residenti ja õde. Lisaks üle 300 üliõpilase, keda saab kasutada abiarstide või õdedena ning mitusada kaitseliidu parameedikut või muu väljaõppega vabatahtlikku.Teenust on kasutanud Terviseamet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Kuressaare Haigla, Ida-Viru Keskhaigla, Rakvere Haigla ja Eesti Perearstide Selts.

Tänu vabatahtlike kiirele reageerimisvõimele on täna suutnud organisatsioonidele abi pakkuda juba üle 200 oma eriala spetsialisti. Näiteks suudeti PERHile leida Saaremaa välihaiglasse personali. Kokku kaardistati 40 arsti, residenti ja õde, mis moodustas ligi 70%  meditsiiniharidusega vajalikust abipersonalist. Samuti on süsteemi kaudu leitud Tartu Ülikooli Kliinikumile 50 ja Ida-Virumaa Keskhaiglale 20 vabatahtlikku, lisaks õdesid Kuressaarde, perearste Terviseametile jne.

“Oleme ülimalt tänulikud kõigile abipakkujatele, kes tänases situatsioonis on ennast andmebaasi registreerinud ja üleskutsetega liitunud. Ootame platvormiga liituma ka teisi meditsiinivaldkonnas tegutsevaid inimesi meie kodulehel www.vaab.ee,” sõnas Niit.

VAAB on kommunikatsiooniplatvorm, mis viib kokku meditsiinilise väljaõppega inimesed ja asutused, kes neid kriisi ajal vajavad. Platvormil vahendatakse nii vabatahtlikke üleskutseid kui ka tasulisi abipakkumisi. www.vaab.ee.

Head Uudised GoodNews