Avaleht Eesti elu ITK ja TTÜ sõlmisid teadus-, arendus- ja loometegevust hõlmava koostööleppe
ITK ja TTÜ sõlmisid teadus-, arendus- ja loometegevust hõlmava koostööleppe

ITK ja TTÜ sõlmisid teadus-, arendus- ja loometegevust hõlmava koostööleppe

Ida-Tallinna Keskhaigla ja Tallinna Tehnikaülikool sõlmisid täna koostööleppe, mis hõlmab ühistööd teadus-, arendus- ja loometegevuse ning õppetöö alal. Esimesed konkreetsed sammud koostöös astutakse taastusravis.

ITK juhatuse esimehe dr Ralf Allikvee ja TTÜ rektori Jaak Aaviksoo allakirjutatud lepingu eesmärgiks on luua alus rakendusuuringute, tehnoloogiasiirde, teadus-, arendus- ja loometegevuse ning õppetöö valdkondades ühiste huvide kindlaksmääramisel ja tegevuste kavandamisel.

Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees, dr Ralf Allikvee ütles, et koostöö TTÜga annab haiglale lisavõimalusi. “Oleme alati toetanud teaduspõhisust ja tehnilised lahendused on ka täna meditsiinis igapäevased,” ütles dr Allikvee. „Tänapäeva haigla saab olla kaasaegne haigla ainult siis, kui seal tegeldakse arenduse ja teadusega; kui on inimesed, kes seal tahavad töötada ja kui on partnerid, kellega koostööd teha.”

Tänapäeva haigla saab olla kaasaegne haigla ainult siis, kui seal tegeldakse arenduse ja teadusega.

TTÜ rektor, akadeemik Jaak Aaviksoo märkis, et taastusravist on abi saanud paljud, mitte ainult kaitseväelased, vaid ka teised Eesti inimesed. „Tänases maailmas, kus arstiabi muutub aina tehnoloogilisemaks, on üha enam vaja lisaks arstide kõrgele kompetentsile ka tehnoloogilisi võimalusi nende ideede realiseerimiseks. Olen kindel, et üsna pea on põhjust, mille üle koos Ida-Tallinna Keskhaiglaga rõõmustada.”

Tänases maailmas, kus arstiabi muutub aina tehnoloogilisemaks, on üha enam vaja lisaks arstide kõrgele kompetentsile ka tehnoloogilisi võimalusi nende ideede realiseerimiseks.

Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliiniku juhataja dr Heidi Alasepp tõdes, et tehnika ja meditsiin käivad juba praegu käsikäes, ja see on väga oluline nii täna kui ka homme. „Pikas perspektiivis on haigla ja ülikooli koostöö tulemuseks kvaliteet,” ütles dr Alasepp. „Kogu tehnoloogiline abi aitab inimese peale ägedaid haigestumisi või peale operatsioone kiiremini tavaellu tagasi ja annab veelgi parema elukvaliteedi.”

Kogu tehnoloogiline abi aitab inimese peale ägedaid haigestumisi või peale operatsioone kiiremini tavaellu tagasi ja annab veelgi parema elukvaliteedi.

TTÜ mehaanikateaduskonna professor Tauno Otto lisas, et koostöös Ida-Tallinna Keskhaigla ja TTÜ partneritega Itaalias ja Inglismaal on plaanis luua ühislabor, kus on ühendatud virtuaalreaalsus ja pärismaailm, mis aitab taastusravis paremini hakkama saada. „Just taastusravis on oluline, et koormust saaksid vaid vajalikud lihasgrupid ja siin tulevad appi robotid,” tõdes professor Otto. „Tuleviku taastusravis on tähtis komponent virtuaalreaalsus ja meil Tallinna Tehnikaülikoolis on vastavad uued laborid olemas. Itaalia kogemus näitab, et virtuaalreaalsus annab head efekti taastusravis: saame kasutada nutikaid seadmeid, näiteks kindaid ja prille, mis muudavad patsiendile taastusravi lõbusamaks, samas saab raviarst täpsemat informatsiooni.”

Koostöölepe võimaldab paremini kasutada TTÜ infrastruktuuri ja teaduspotentsiaali patsientide ravis, sh taastusravis. Uued TTÜ-s arendatavad tehnoloogiad nagu metalli 3D-printimine, antibakteriaalsed  pinnakatted ja 3D-prinditavad materjalid, virtuaal-ja liitreaalsuse rakendused, taastusraviks sobivad robotid, proteesid ja eksoskeletonid võimaldavad oluliselt kiirendada töö- , spordi- või militaarvigastustest põhjustatud elukvaliteedi langusest taastumist.

Kommentaarid