Avaleht Keskkond Kolm Eesti linna on puhta linnaõhuga Euroopa esikümnes
Kolm Eesti linna on puhta linnaõhuga Euroopa esikümnes

Kolm Eesti linna on puhta linnaõhuga Euroopa esikümnes

Euroopa Keskkonnaagentuuri andmetel on Tallinn saastamata linnaõhu poolest Euroopas 4., Narva 7. ja Tartu 10. kohal.

“Vaatamata sellele, et Tallinna välisõhu hea kvaliteet on Euroopa riikide võrdluses üks puhtamaid, tuleb välisõhu seisundi parandamisega järjepidevalt tegeleda. Ühelt poolt muutuvad üha rangemaks Euroopa Liidu nõuded ja teisalt seatakse üleilmselt heitkoguste vähendamise nimel ambitsioonikaid eesmärke. Ent need sihid on kantud suuremast eesmärgist ja kõige väärtuslikuma ressursi säilitamisest: keskkonnast ja rahva tervisest, sest saastunud õhk avaldab otsest või kaudset mõju nii meie tervisele kui ka loodusele,“ sõnas linnapea Mihhail Kõlvart.

„Nii nagu ökosüsteem on üks tervik, on ka puhas linnaõhk vaid üks näitaja suurest süsteemist ja tegevustest, mis avaldavad mõju meie keskkonnale. Ei ole kahtlust, et meil tuleb lähiaastatel kohaneda üha enam kliimamuutustega ja kavandada oma tegevusi, et paremini kohaneda just kliimamuutustest tingitud muutuste ja riskidega. Ka Tallinna arengustrateegia aastaks 2035 ja kliimakava seavad eesmärgiks vähendada meie linnaelu ja majanduse mõju kliimale, tehes seda kooskõlas läbi erinevate valdkondade,“ lisas ta.

Õhupuhtust tähistavad andmed põhinevad 2019. ja 2020. aastatel tehtud uuringutel, mis mõõtsid linnaõhus sisalduvate tahkete peenosakeste taset. Tallinnal on see näitaja 4,4 µg ühe kuupmeetri õhu kohta, Narvas ja Tartus mõõdeti saasteosakesi vastavalt 4,8 ja 5,2 µg kuupmeetri kohta. Kolm esimest on Umeå, Tampere ja Funchal.

Tallinnas oli 159,3-ruutkilomeetrise pindala kohta 1. juuni seisuga 444 556 elanikku.