Avaleht Kunst Põhjamaade ja Baltikumi noore kunstniku auhinna publikulemmik ootab valimist
Põhjamaade ja Baltikumi noore kunstniku auhinna publikulemmik ootab valimist

Põhjamaade ja Baltikumi noore kunstniku auhinna publikulemmik ootab valimist

Tänavusest Põhjamaade ja Baltikumi noore kunstniku auhinna konkursist võtavad osa ka 14 noort Eesti kunstnikku, kes võistlevad 20. detsembrini publikupreemia nimel.

Nordic & Baltic Young Artist Award on ainulaadne rahvusvaheline konkurss, mis pöörab tähelepanu äsja bakalaureuse- või magistriõpingud lõpetanud ja karjääri alustavatele kunstnikele. Sel aastal osaleb konkursil 77 kunstnikku: 14 Eestist, 17 Soomest, 15 Lätist ja 31 Leedust.

Konkursi ühe algataja, kaasaegse kunsti keskkonna NOAR.eu eestvedaja Andra Orni sõnul on ettevõtmine viie aasta jooksul tutvustanud publikule sadu noori kunstnikke. “Tänaseks juba traditsiooniliselt toimuv konkurss pakub võimaluse tutvuda värske loominguga, võrrelda, mis toimub lähinaabrite kunstimaastikul ja avastada noori talente, kelle tegemistel tulevikus silma peal hoida,” selgitab Orn.

Noorte kunstnike seas on Orni sõnul konkurss väga oodatud, sest lisaks teoste laiemale publikule tutvustamisele võib nende looming jääda silma rahvusvahelisel areenil tegutsevatele galeristidele ja kuraatoritele, mis võib omakorda tähendada huvitavaid koostööprojekte ja võimalusi tulevikus.

“Tasub võtta veidi aega ja uurida lähemalt, milliste küsimustega noored kunstnikud tegelevad,” julgustab Orn. ”Sel aastal tugevalt ühiskonda raputanud koroonaepideemia leiab käsitlust pigem poeetilisest lähtepunktist. Kuigi tehnikatest on konkursil kõige enam esindatud maalikunst ligi 90 teosega, siis Eesti noored talendid on eelkõige tulnud konkursile põnevate installatsioonidega.”

Klassikaliste maalide ja joonistuse kõrval on esindatud skulptuurid, videoprojektid ja performance’id. Kõige enam hääli kogunud kunstnik pälvib publikupreemia 500 eurot. Grand Prix’ võitja pälvib 2000-eurose preemia. Maalipreemia laureaati tunnustatakse 1000 euroga. Koostöös Fotografiska Tallinnaga antakse välja fotopreemia.

Eelmisel aastal pälvis Grand Prix’ Rag Elnyg Soomest, publikupreemia Rasuole Jautakyte Leedust, maalipreemia Janis Šneiders Lätist ja fotopreemia Ignas Pavliukevičius Leedust.