1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. TARGAD LAHENDUSED! Eesti kaitsetööstuse targad lahendused vähendavad inimeste arvu lahinguväljal
TARGAD LAHENDUSED! Eesti kaitsetööstuse targad lahendused vähendavad inimeste arvu lahinguväljal

TARGAD LAHENDUSED! Eesti kaitsetööstuse targad lahendused vähendavad inimeste arvu lahinguväljal

Pildil on Milremi mehitamata roomiksõiduk THeMIS, Eli OÜ multirootor Elix-XL ja Defendecu sensorissüsteem Smartdec
Milremi mehitamata roomiksõiduk THeMIS, Eli OÜ multirootor Elix-XL ja Defendecu sensorissüsteem Smartdec

Alanud nädalal tutvustavad Eesti kaitsetööstusettevõtted Abu Dhabis innovaatilisi militaarlahendusi ja uusi platvorme.  Eesti kaitsetööstuse arendatavate toodete eesmärk on vähendada inimeste arvu nii lahinguväljal kui ka näiteks piirivalves.

Mehitamata süsteemide messil UMEX on väljas droonide ja simulaatorite arendaja Eli, piirivalvesüsteemide tootja Defendec ning autonoomse roomiksõiduki looja Milrem.

“Eesti on maailmas tuntud ja tunnustatud uute ideede ning innovaatilise lahenduste kodumaana. Abu Dhabi messil esindatud kolm Eesti ettevõtet on ilmekaks näiteks meie kaitsetööstuse kiirest arengust. Me toetame ja julgustame Eesti kaitsetööstuse pingutusi põhimõtteliselt uute lahenduste arendamisel, mis võivad muuta tuleviku lahinguvälja,” ütles Eesti kaitseminister Hannes Hanso.

IMG_5923

Eesti kaitsetööstusest on kujunemas nii küberkaitse kui tarkade tehnoloogiate eestvedaja ning viimastel aastatel on eksporditurgudel ka märkimisväärset edu saavutatud. Eestis arendatavad ja toodetud uudsed targad tehnoloogiad nagu droonid, sensorid ja mehitamata sõidukid, nii eraldi kui integreeritud süsteemina, annavad eeliseid lahinguväljal ja piirikaitses.

Eestis kaitsetööstuse aasta ettevõtte tiitli pälvinud Defendec on Abu Dhabis väljas autonoomse ja täisautomatiseeritud maismaa piirijälgimise süsteemiga Smartdec, mis on juba kasutusel rohkem kui 20 riigis. “Tegemist on ühtse piirijälgimise süsteemiga, mis annab oluliselt parema situatsiooni teadlikkuse. Meie poolt välja töötatud integreeritud kontseptsiooni keskmeks on patareitoitel raadiosidel töötavad sensorid, mida saab siduda droonide, mehitamata sõidukite, kaameratornide ja radaritega,” selgitas Defendeci juht Jaanus Tamm.

IMG_5905

Eli müügijuhi Gerry Saarepi sõnul on nad varem Emiraatides toimunud messidel näidanud tõusvaid laskemärke HARDY ja liikuvat laskemärki HARDY M, mehitamata õhusõidukite komplekti SWAN, relvade tagasilöögi simulaatoreid ja UAV-de stardikatapulti. Seekordsel UMEXil esitleb Eli multirootor droonide komplekte ELIX-XL.

IMG_5927

Milremi juhatuse esimehe Kuldar Väärsi sõnul on ettevõtte poolt arendatud mehitamata roomiksõiduk maailmas ainulaadne oma täismodulaarse lahenduse ja sellest tuleneva laia kasutusala tõttu. Erinevalt olemasolevatest mehitamata sõidukitest, mis on mõeldud ühe kindla ülesande täitmiseks, saab THeMIS’it kasutada erinevates rakenduses. Nii tuletoetuseks, luureks, lahingmoona transpordiks ja ka näiteks haavatute toimetamiseks ohutusse alasse. “Targad autonoomsed süsteemid muudavad 5-10 aasta perspektiivis oluliselt sõjaliste võimekuste arendamist ja rakendamist. Eriti kiiret arengut tõotab lähiaastail just autonoomsete maismaaplatvormide sektor,” lisas Väärsi. Milremi loodud hübriidajamiga mehitamata roomiksõiduk THeMIS on tänaseks edukalt läbinud esmased testsõidud nii Eestis kui ka Singapuris.

VAATA VIDEOT!

Head Uudised GoodNews