Avaleht Eesti elu Eesti Rahva Muuseumis avati täna näitus, mis viib imemetsa ja allmaailma
Eesti Rahva Muuseumis avati täna näitus, mis viib imemetsa ja allmaailma

Eesti Rahva Muuseumis avati täna näitus, mis viib imemetsa ja allmaailma

Eesti Rahva Muuseum avas täna muinasjutunäituse pealkirjaga “Elas kord…”, mis viib rännakule imemetsa ja allmaailma, toob kangelased hologrammina näitusesaali ja juhib põrgust välja kaheksameetrise laserkoridori kaudu.

„Üle-eelmise aasta sügiseks oli muinasjutt mu peas nii pikalt keerelnud, et tekkis mõte teha sellest näitus. Needsamad lood, mis on tuntuks saanud nüüdisaja muinasjutufilmide kaudu, on algses variandis kõlanud ju meie talutaredes juba 100 või enamgi aastat tagasi. Seega on ERM just õige paik muinaslugude jaoks,“ rääkis näituse idee autor, peakuraator Katrin Sipelgas. Näituse sündi on panustanud mitmed loomeinimesed, sh filmilavastaja Jaak Kilmi, kirjanik Andrus Kivirähk, folkloristid Risto Järv ja Ülo Valk, animaator Priit Tender, ajaloolane David Vseviov jpt.

Mis oleks muinasjutunäitus ilma võluesemeteta! Kust need aga leida? Juhuse tahtel on rännakud viinud Katrin Sipelga seitsme maa ja mere taha, Lõuna-Ameerikast Indoneesiani. „Tagasiteel on minu kohvrites olnud Aladdini lamp, võlupeegel, seitsmepenikoormasaapad,” loetles ta. Veelgi enam, mõne kuu eest saabus muuseumisse merekonteiner dekoratsioonidega, mis kohvrisse ei mahtunud – hiiglaslikud väänlevad puujuured allmaailma katuseks ja hulk lendavaid vaipu.

Ka ERMi kogudes leidub muinasjutulisi esemeid, mis on nüüd hoidlapimedusest vitriini toodud. Põnevaim neist on rahapada, mille kaevas välja Nikolai Bergwald 1933. aastal Viljandimaal Ugametsas talus uudismaad tehes. Vaskkatel oli täis ehteid ja raha. Lisaks on näitusel üks eriskummaline habemega mask, mis valmistati enam kui sada aastat tagasi. Tosin põnevat raamatut on panustanud Eesti Kirjandusmuuseum.

„Elas kord…” viib näitusekülastaja teele, kus ta kohtab kõike seda, mida kangelanegi muinasjutus; kangelased on seejuures näitusesaali toodud hologrammina. Ja nagu muinasjutus ikka, ootavad ees ka katsumused ja lahendused. Olgu siis kaardimäng kuraditega allmaailmas või võitlus draakoniga. Põrgust pääseb aga välja kaheksameetrise laserkoridori kaudu.

Muinasjutunäitus „Elas kord…“ avati ERMi vahetuvate näituste saalis (A-sissepääs) täna ja jääb sinna kuni 2021. aasta kevadeni.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga