Home Politsei HAKKAKS POLITSEINIKUKS? Sisekaitseakadeemia lõpetas 49 uut politseinikku
HAKKAKS POLITSEINIKUKS? Sisekaitseakadeemia lõpetas 49 uut politseinikku

HAKKAKS POLITSEINIKUKS? Sisekaitseakadeemia lõpetas 49 uut politseinikku

28. aprillil toimus Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži lõpuaktus, kus anti üle tunnistus 49 värskele politseiametnikule. Kolledži juhi Kristian Jaani sõnul on uued lõpetajad Eesti politseile väärt täiendus, ent neid on kahjuks kaks korda vähem, kui vaja oleks, mis seab Eesti sisejulgeoleku ohtu.

Foto: Arno Mikkor

Lõpetajaid tervitasid ja õnnitlesid Sisekaitseakadeemia õppeprorektor Ingrid Vetka, siseminister Lauri Läänemets, Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori kohusetäitja Egert Belitšev ning Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži direktor Kristian Jaani. 

Kristian Jaani. Foto: Arno Mikkor

„Kuigi politseiniku palk algab täna 2000 eurost ning oma olulise koha leiavad erinevate tugevustega inimesed, on inimesi kriitiliselt puudu. Seda olukorras, kus meie väljakutsed siseturvalisuses on suurimad, kui eales varem,“ ütles oma kõnes Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži direktor Kristian Jaani. 

Foto: Arno Mikkor

„Eeskätt vaatan 18-20-aastaste noorte poole. Esimene samm on väljaõpe Sisekaitseakadeemias, mis kestab poolteist aastat, edasi bakalaureusekraad ning siis on võimalus jätkata magistriõppes. Vaatan ka juba mõne teise hariduse omandanute ja elukogenute poole. Mõlemad on ka täna siin lõpetamas – noored, otse gümnaasiumipingist meile tulnud ja juba elukogenud, mõne teise kutse ja hariduse omandanud nn karjääripöörajad. Vastuvõtt uueks õppeaastaks juba käib, tulge Sisekaitseakadeemiasse, teeme koos Eesti turvalisemaks,“ lisas Jaani.  

Foto: Arno Mikkor

Siseminister Lauri Läänemets rõhutas oma kõnes, et riigi julgeolek algab siseturvalisusest. “Julgeolekust on viimase aasta jooksul räägitud palju – aga seda enamasti just sõjalise riigikaitse mõttes. Tegelikult algab riigi julgeolek meie kodanike heaolust, turvatundest, õiguskorrast ning tublidest inimestest, kes seda tagavad. Tihti kehastab politseiamentik kodanikule tema kõige raskematel ja kriitilisematel hetkedel riigi kohalolu, kaitset ja turvatunnet. Teie olete riigi nägu ja riik on teie nägu. Inimesed, kes on valmis kandma politseiametniku vastutust, väärivad suurt lugupidamist,” ütles Läänemets. 

PPA peadirektori kohusetäitja Egert Belitševi sõnul on uute inimeste ametisse leidmine üha suurem väljakutse. „Heaks politseinikuks või piirivalvuriks saab julge ja tegus inimene, kellel on süda õiges kohas ning kes tahab oma tööga midagi paremaks muuta. Selliseid kolleege otsivad väga paljud tööandjad ja demograafiliste muutuste tõttu see konkurents järjest tiheneb. PPA eelis on tähendusega töö ehk võimalus teha midagi Eesti riigi ja inimeste jaoks ning teha seda tõelises meeskonnas,“ ütles Belitšev.   

  • Sisekaitseakadeemias ootavad tulevast õppijat kaasaegsed õppetingimused, Eesti ühed suuremad stipendiumid, majutus ja toitlustus, kogenud õppejõud ja toetav tugipersonal, seltskondlikud ja ühtehoidvad tudengid, palju põnevaid ühistegevusi ning kindlad traditsioonid. Vastuvõtt Sisekaitseakadeemiasse on avatud 28. juunini. 

Sisekaitseakadeemia valmistab nii kutsehariduse, rakenduskõrghariduse kui ka magistrihariduse tasemel ette politseinikke ja piirivalvureid, vanglatöötajaid, maksu- ja tolliametnikke, päästjaid ja päästekorraldajaid ning sisejulgeolekuvaldkonna tippspetsialiste. Politseiametnike õpe kestab 1,5 aastat. Politseiametniku õppekava läbimine annab piisavad teadmised töötamiseks Politsei- ja Piirivalveametis. Õppekava lõpetajal on teadmised, oskused ja hoiakud, mis võimaldavad töötada patrullpolitseiniku või piirivalvurina, kes tagavad avalikku korda, viivad läbi piirikontrolli piiripunktides ning menetlevad enamlevinud väärtegusid.