Home Haridus Karis Pariisis: peame tõhustama küberregulatsioone ja parandama laste digiharidust
Karis Pariisis: peame tõhustama küberregulatsioone ja parandama laste digiharidust

Karis Pariisis: peame tõhustama küberregulatsioone ja parandama laste digiharidust

President Alar Karis kõneles eile õhtul Pariisi rahufoorumi raames Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni algatatud arutelul, mille fookuses oli laste ja noorte kaitse küberohtude eest.

„Laialdane digiteerimine ei hõlma mitte üksnes muutusi tehnoloogias, vaid toob ka põhimõttelisi muudatusi ühiskondade toimimises. Ühes tehnoloogiaga pakutavate eelistega süvenevad paratamatult ka riskid ja ohud. Argielu toob paraku palju näiteid laste, eraisikute, ettevõtete, isegi riikide vastu suunatud rünnetest ja igat liiki ahistamisest,” sõnas president Karis kõrgetasemelises aruteluringis, kus osalesid ka Macron, Kanada peaminister Justin Trudeau ja Youtube’i tegevdirektor Susan Wojcicki.

„Üksnes heast tahtest ei piisa. Küberruumis ohtude vastu seismisel on oluline kriitilise kübertaristu kaitse, põhiõiguste vankumatu järgimine, samuti andmekaitse ja piisav küberjulgeolekusse ning küber- ja digiharidusse panustamine,“ selgitas president Karis sõnavõtus.

Riigipea tõi välja tegurid, mis on digiruumis laste õiguste kaitsel määravad: normide järgimine ja laste haridus, mis õpetaks ohtusid ära tundma. „See, mida peetakse loomulikuks tavaelus, peaks kehtima ka küberruumis. Inimõigused ei haihtu, kui lülitame sisse oma arvuti või nutitelefoni,” rõhutas president Karis Eesti kogemusest rääkides. „Laste digipädevuse suurendamine aitab tõsta kogu ühiskonna valmisolekut küberohtudega toimetulekuks. Ohtude maandamiseks on oluline valitsuste ja erasektori koostöö.“

Eesti on liitunud lapse õiguste digideklaratsiooni koostajate tuumikgrupiga, mille kutsus tänavu suvel kokku Prantsusmaa. President Macron tegi üleskutse ühendada kodanikuühiskonna, eraettevõtjate, interneti teenusepakkujate ja riikide jõud, et koostöös seista laste õiguste eest küberruumis. Üleskutsega liituvad üleilmse haardega ettevõtted, nagu Amazon, Facebook, Apple, Microsoft ja Twitter. Üleskutse sisaldab ühelt poolt laste digipädevuste arendamist ja teisalt laste kaitset digiruumis tegutsemisel.

President Karis vestles eile õhtul põgusalt ka Ameerika Ühendriikide asepresidendi Kamala Harrisega.