Avaleht Poliitika Aleksander Laane: nõuame toidu-raiskamise vastast seadust
Aleksander Laane: nõuame toidu-raiskamise vastast seadust
Poliitika
0

Aleksander Laane: nõuame toidu-raiskamise vastast seadust

0

Aleksander LaaneRiigikogu peab vastu võtma seadused, mis vähendavad toidu raiskamist. Eesti peab võtma eeskuju Prantsusmaast ja nõudma suurtelt kauplustelt kõlbliku toidu üleandmist eelkõige abiorganisatsioonidele. Toidu raiskamine on Eestis alati taunitav olnud ning on ebaeetiline, et tegelikus toidu ülekülluse olukorras peab osa inimesi nälga tundma. Praegu ei saa isegi kõige peenemal banketilaual puutumatuks jäänud toitu ametlikult kodututele saata – see võib kaasa tuua trahvid ja karistused. Kõlbliku toidu äraviskamine on kuritegu Maa ökosüsteemi vastu.

Prantsusmaa parlament hääletas äsja suurtes toidupoodides toiduraiskamist piirava seaduse poolt, mis suunab ülejäävad toidukaubad prügikasti asemel kas heategevusse või loomasöödaks ning keelab kõlbliku toidu tahtliku rikkumise mittesöödavate ainetega – näiteks pesuvalgendiga.

Inimestele mineva toidu ohutuses järeleandmisi ei tehta. Kui kaup toiduks ikkagi ei kõlba, siis tehakse sellest loomatoitu, või kui ka selleks ei kõlba, siis läheb kaup kompostimiseks või metaanitootmiseks.

Eesti vastav seadus peab reguleerima eelkõige suurte kaupluste tööd, kuid andma ka väikestele poodidele ja toitlustuskohtadele kindlustunde, et toidu annetamine ei päädiks maksu- ja muude ametite karistusretkedega väikepoodnike ja kohvikute vastu. Riik peab seadusega ette nägema baasrahastuse abiorganisatsioonide logistikakulude jaoks.

Samuti tuleb kaotada tarbijat eksitav “parim enne” märgistus toiduainetelt, mis on tegelikult kasutuskõlblikud, kusjuures mitte raasugi halvemad, pikka aega – näiteks riis, kruubid, pastatooted (makaronid).

Ühtlasi on vaja piirata ametnike omavoli sanitaarnormide mõistusevastasel tõlgendamisel, mis piirab kohaliku ja mahetoidu tootmist ning kasutamist isegi Eesti piirides.

Digiallkirja pöördumise toetuseks, et see Riigikogusse viia, saab anda SIIN!

Aleksander Laane
Erakond Eestimaa Rohelised esimees

mm

Kommentaarid