Home Eesti elu Eesti eestvedamisel toimub täna Kolme mere algatuse parlamentaarne foorum
Eesti eestvedamisel toimub täna Kolme mere algatuse parlamentaarne foorum

Eesti eestvedamisel toimub täna Kolme mere algatuse parlamentaarne foorum

Eesti algatusel toimub täna videosilla vahendusel esimene Kolme mere algatuse parlamentaarne foorum, kus liikmesriikide parlamentide esimehed keskenduvad aruteludes energeetika-, transpordi- ja digisektori taristu teemadele.

Foorumi eesistuja ja Riigikogu esimehe Jüri Ratase sõnul soodustab parlamentide kaasamine koostööformaadi praktiliste eesmärkide saavutamist ja suurendab selle tegevuse kestlikkust. „Eesmärkide saavutamiseks on oluline piiriülene koostöö,“ ütles Ratas.

Ratase sõnul on Euroopa Liidu ühine majandus- ja tolliruum sillutanud teed kogu mandri stabiilseks arenguks, kuid sellegipoolest on parlamendid valmis kõrvaldama järelejäänud puudused majandusliku ebavõrdsuse ja vananenud infrastruktuuri osas. Tema sõnul suurendab piirkondlik majandusareng Euroopa Liidu sotsiaalset ühtekuuluvust ja vastupidavust ning seeläbi tugevneb ka piirkondlik julgeolek.

Esimesest Kolme mere parlamendifoorumist võtavad osa Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Sloveenia, Ungari ja Tšehhi parlamentide esimehed. Sõnavõttudega esinevad ka Ameerika Ühendriikide Esindajatekoja liige Adam Kinzinger ja Kolme mere algatuse investeerimisfondi (3SIIF) investeeringute valdkonna juht Joe Philipsz. Ürituse moderaator on ajakirjanik Neeme Raud.

Kolme mere algatuse (Three Seas Initiative, 3SI) koostööformaat loodi 2016. aastal presidentide tasemel kui platvorm, mis pakub poliitilist toetust majandusarengu kiirendamisele ning piirkondadevahelise ning piiriülese koostöö ja ühenduvuse tugevdamisele 12 Läänemere, Aadria mere ja Musta mere vahel asuva Euroopa Liidu liikmesriigi vahel. Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Euroopa Komisjon on 3SI strateegilised partnerid.

Algatuse eesmärk on edendada energeetika-, transpordi- ja digisektori taristu arengut, toetades majanduskasvu ja energiajulgeolekut ning suurendades Euroopa ühtekuuluvust ja ühtsust.

Tänase foorumi otseülekannet saab kell 16 -18 jälgida veebis.

Foorumi videosalvestist saab vaadata  YouTube’i kanalil.