Avaleht Eesti elu Rehviekspert: veendu aegsasti oma suverehvide seisukorras
Rehviekspert: veendu aegsasti oma suverehvide seisukorras

Rehviekspert: veendu aegsasti oma suverehvide seisukorras

Rehvid (1)Eestis peavad 1. maist kõikidel autodel olema all suverehvid. Rehvitootja Goodyear Dunlop Eesti müügijuhi Risto Kivisiku sõnul on oluline algavaks suvehooajaks valmistuda aegsasti ning juba praegu kontrollida, et auto suverehvid oleks heas seisukorras. Goodyear esitab mõned olulised soovitused, mida iga autojuht peaks soojade ilmade lähenedes meeles pidama.

Talvel sõida talverehvidega, suvel suverehvidega

Goodyear Dunlop Eesti müügijuhi Risto Kivisiku sõnul on talve- ja suverehvid oma omadustelt täiesti erinevad. „Talverehvid on arendatud ja toodetud, pidades silmas talviseid külmi temperatuure ning pidurdusteekonda lumel ja jääl. Neil on erinevad rehvi komponendid, turvisemuster ja struktuur,” ütles Kivisikk.

Sellest tulenevalt on suveperioodil talverehvidega sõites veeretakistus suurem, mis tähendab pikemat pidurdusteekonda ja suuremat kütusekulu. Suvel talverehvidega sõites võib auto pidurdusteekond pikeneda isegi kuni mitukümmend meetrit.

Kontrolli rehvide seisukorda

Rehvid (2)Halvas seisukorras rehvidega sõites võib auto kergemini kaotada juhitavuse, pikeneb sõiduki pidurdusteekond ning auto tarbib rohkem kütust. Seetõttu on oluline kontrollida rehvide seisukorda – kergeim viis selleks on mõõta rehvimustri sügavust. Suverehvide mustrisügavus peab olema vähemalt 1,6 millimeetrit, kuid soovitav on 3 kuni 4 millimeetrit.

Goodyear Dunlopi müügijuhi sõnul ei pruugi rehvimustri sügavus olla siiski piisav indikaator rehvi seisukorra hindamiseks, sest rehvi kummisegu kaotab aja jooksul oma omadused.

Vaheta rehve regulaarselt

Rehve peab välja vahetama vähemalt iga viie aasta tagant. Samas võib teatud sõidustiil (liiga sage pidurdamine, äkilised manöövrid) ning kehval teekattel ja sillutamata teel sõitmine rehve kiiremini kulutada, millest tulenevalt vajavad rehvid vahetamist iga 3-4 aasta tagant.

Goodyear Dunlop Eesti müügijuhi Risto Kivisiku sõnul peab regulaarselt vahetama ka vähe kasutatud ja piisava mustrisügavusega rehve. „Rehvides kasutatav kummisegu muutub aastatega jäigemaks ja seetõttu kaotab rehv aja jooksul oma vajaliku elastsuse, mistõttu väheneb selle haarduvus teega,“ kommenteeris Kivisikk.

Rehvid osta usaldusväärselt edasimüüjalt

Risto Kivisiku hinnangul on kõige kindlam osta rehve tuntud rehvitootjate ametlikelt maaletoojatelt, kes tunnevad põhjalikult erinevaid rehve ning jagavad ka teistelt klientidelt saadud tagasisidet.

Kivisiku sõnul eelistavad paljud autojuhid rehvide arvelt säästa ning soetavad uute rehvide asemel kasutatud rehvid. Kasutatud rehvide ostmise korral peab aga selgeks tegema nende tegeliku seisukorra: millal rehvid toodeti, mitu hooaega neid on kasutatud ning kuidas hooldatud. Samas ei saa kasutatud rehvide puhul olla päris kindel nende seisukorras, sest see sõltub paljuski eelmise omaniku sõidustiilist.

Kontrolli Euroopa rehvimärgistust

Suverehvi valides on vajalik kontrollida rehvimärgistust, sest kehva märghaardumisega rehvi pidurdusteekord võib olla märjal suvisel teel oluliselt pikem. Kergesti veerev rehv (madala veeretakistusega) nõuab vähem kütust, sest hõõrdumisele ja kuumusele kulutatakse vähem energiat. ELi rehvimärgistuses toodud erinevus A ja G klassi vahel võib tähendada kuni 7,5% väiksemat kütusekulu.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga