Avaleht Kultuur Rakveres avati Arvo Pärdi muusikamaja tutvustav välinäitus
Rakveres avati Arvo Pärdi muusikamaja tutvustav välinäitus

Rakveres avati Arvo Pärdi muusikamaja tutvustav välinäitus

Rakveres Pauluse kiriku fassaadil avati linnavalitsuse eestvedamisel välinäitus „Vabaduse kirik / Pauluse kirik / Kalevi hall / Arvo Pärdi muusikamaja”.

Näitus tutvustab avalikkusele tulevase Arvo Pärdi muusikamaja arhitektuurset lahendust ja loob vaatajaile ettekujutuse, millisena plaanib Rakvere linn taastada tunnustatud Eesti arhitekti Alar Kotli 1935. aastal projekteeritud kirikuhoone, mis jäi 1940. aastal lõpuni ehitamata.

Arvo Pärdi muusikamaja on üks 11 ehitisest, mis on jõudnud riigikogu kultuurikomisjoni valitavate riiklikult tähtsate kultuuriehitiste lõppvooru.

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul on Arvo Pärdi muusikamaja saanud südameasjaks paljudele nii Eestis kui ka välismaal. „Läbi aastate on linnavõimud teinud tööd selle nimel, et see unistus teostuks ja ma loodan, et me oleme selle unistuse täitumisele palju lähemal kui kunagi varem. Rakvere on muusikamaja valmimist oodanud aastakümneid, nii nagu ka tänapäevastele tingimustele vastavaid galerii- ja kunstinäituste ruume, harjutussaali tantsijatele ja koorilauljaile. Selles hoones põimunud multifunktsionaalsus on suureks eelduseks, et muusikamaja hakkab elama ja olema oluline linnasüda. Siiralt loodan, et toetussummade jagamisel arvestatakse, et oleme nii ajaliselt kui ka rahaliselt projekti tohutult panustanud ning Eesti vabaduse 20. aastapäevaks ehitatud kirik saab väärikalt taastatud ja väärilise sisu,” sõnas ta.

Multifunktsionaalse muusikamaja visioon on kujuneda rahvusvahelise tähtsusega regionaalseks kultuuritempliks. Hoones hakatakse tutvustama nii Arvo Pärdi kui ka teiste Eesti süvamuusika heliloojate ja muusika suurkujude loomingut, korraldama seminare, koolitusi, konverentse ja teisi eripalgelisi üritusi. Siiani puudub Rakveres ja Lääne-Virumaal professionaalne kontserdipaik, mis pärsib piirkonna konkurentsivõimet kultuuri, sh süvakultuuri tutvustamisel.

Rakvere linn on alates 2008. aastast investeerinud Arvo Pärdi muusikamaja ehitusse juba ligi miljon eurot.

Näitus jääb avatuks 11. septembrini, mil tähistatakse maestro Arvo Pärdi sünnipäeva.